Radni walczą o pełne otwarcie Skarpy Warszawskiej dla mieszkańców

Share Button

Radni dwóch dzielnic Warszawy Katarzyna Radzikowska z Wilanowa (Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów) oraz Paweł Lenarczyk z Ursynowa (Stowarzyszenie Otwarty Ursynów) skierowali do rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego apel o otwarcie dla ruchu pieszego furtek ogrodzenia poniżej rektoratu SGGW przy Skarpie Warszawskiej.

Bardzo się cieszymy, że rok temu teren poniżej rektoratu SGGW został uporządkowany i uczelnia przywróciła mu jego dawną świetność. Niemniej jednak nie godzimy się, żeby publiczna, wiodąca uczelnia o profilu przyrodniczym zamykała dla mieszkańców Warszawy tak piękny i malowniczy teren. Podobnie, jak to jest w przypadku Parku Natolińskiego uważamy, że tereny takie nie powinny być „prywatnymi ogrodami” uczelni ale powinny zostać udostępnione mieszkańcom Warszawy –  mówi Paweł Lenarczyk. – Od roku próbuję dowiedzieć się kto pozwolił na wybudowanie ogrodzenia i zamkniecie furtki. Mam nadzieję, że władze uczelni dostrzegą w końcu problem i teren ten zostanie udostępniony dla mieszkańców – dodaje.

Zdaniem inicjatorów akcji, uporządkowane trasy piesze z funkcją edukacji przyrodniczej wokół zabytkowych rezydencji nie muszą kolidować z potrzebami ochrony dziedzictwa kulturowego, ani nie muszą kolidować z potrzebami rekreacyjnymi. Uporządkowana przestrzeń pod względem przyrodniczym i logicznie uzasadniony względami bezpieczeństwa ruch pieszych, np.  omijający najcenniejsze wartości rezerwatu, w połączeniu z dyskretną małą architekturą i elementami edukacji, to sprawdzona metoda  ochrony niewielkich rezerwatów obejmujących ekosystemy leśne na obszarach zurbanizowanych. – Zwracam uwagę, iż czołowa uczelnia przyrodnicza w Polsce, winna w sposób sprzyjający lokalnej społeczności oraz z poszanowaniem wartości środowiska realizować funkcje ochrony Skarpy Ursynowskiej. Specyfika takiego rezerwatu w obrębie kampusu akademickiego oraz w sąsiedztwie rozwijającego się miasta wiąże się z koniecznością stworzenia planu dla tego wyjątkowego miejsca, tj. np. poprzez możliwość wykorzystania zasobów przyrodniczych dla potrzeb edukacji – komentuje Katarzyna Radzikowska. Jej zdaniem dla uczelni będącej gospodarzem miejsca to niepowtarzalna szansa stworzenia wzorcowego modelu aktywnej ochrony. – Właściwie zagospodarowany rezerwat może i powinien być wizytówką uniwersytetu przyrodniczego oraz podnosić jego walory. Tymczasem, stan obecny Skarpy Warszawskiej – śmieci, koczowiska oraz zasieki ujmują wiarygodności instytucji – mówi radna. 

Dwoje radnych podejmie w najbliższym czasie inicjatywę zwołania wspólnej komisji rad Wilanowa i Ursynowa w celu omówienia dalszej ochrony walorów przyrodniczych Skarpy Warszawskiej przy jednoczesnym udostępnieniu tych terenów mieszkańcom Warszawy.

Źródło: materiały prasowe
Fot. Pixabay

Share Button

Polecamy również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Koty
Warszawa dokarmi koty wolno żyjące

Miasto podpisało umowę na zakup ponad 341 ton karmy, którą koty wolno żyjące będą dokarmiane w ciągu najbliższych 16 miesięcy....

Zamknij