Awantura na sesji Rady Dzielnicy. Radni nie wiedzą, czy odwołali przewodniczącą

Share Button

Skandalem zakończyła się ostatnia w tym roku sesja Rady Dzielnicy Ursynów. W porządku obrad znalazł się wniosek o odwołanie przewodniczącej rady Teresy Jurczyńskiej-Owczarek złożony przez radnych opozycji z Prawo i Sprawiedliwości oraz Naszego Ursynowa. Po głosowaniu ani radni, ani radca prawny nie wiedzieli, czy w wyniku głosowaniu przewodniczącą odwołano.

Rada Dzielnicy Ursynów liczy 25 radnych: 14 radnych tworzy koalicję rządzącą (11 radnych z Platformy Obywatelskiej oraz troje radnych niezrzeszonych), a opozycja to 5 radnych PiS, 4 NU oraz 2 radnych niezrzeszonych.

W tajnym głosowaniu nad odwołaniem przewodniczącej wzięło udział 25 radnych (wszyscy), z czego 2 radnych oddało głosy nieważne. Według odczytanego i podpisanego protokołu komisji skrutacyjnej za odwołaniem przewodniczącej głosowało 12 radnych, a 11 było przeciwko. „Komisja skrutacyjna, zgodnie z wynikami głosowania tajnego, stwierdza, że Rada Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy odwołała panią Teresę Jurczyńską-Owczarek z funkcji przewodniczącej rady” – odczytał przewodniczący komisji Michał Szpądrowski (PiS).

W tym momencie radni rozpoczęli dwugodzinne prawno-polityczne przepychanki, próbując ustalić, czy rzeczywiście przewodnicząca została odwołana. Punktem niezgody była interpretacja statutu dzielnicy, który stwierdza, że przewodniczącą rady odwołuje się bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby radnych. – Wliczając do bezwzględnej większości dwa głosy nieważne, do odwołania przewodniczącej potrzeba jest 13 głosów z 25 – argumentowali radni koalicji. – Głosów nieważnych nie należy uwzględniać przy określaniu bezwzględnej większości, gdyż tak orzekł Trybunał Konstytucyjny. Zatem do odwołania wystarcza 12 głosów za – odpowiadali radni PiS.

Z pomocą radnym nie przyszedł nawet radca prawny zatrudniony w urzędzie dzielnicy. W związku z tym prowadzący obrady wiceprzewodniczący rady Michał Matejka (PO) zarządził przerwę w sesji do… 17 stycznia 2017 r.. W tym czasie mają zostać wyjaśnione wszystkie wątpliwości prawne.

 

Fot. Youtube / Dzielnica Ursynów

Share Button

Polecamy również inne artykuły

2 thoughts on “Awantura na sesji Rady Dzielnicy. Radni nie wiedzą, czy odwołali przewodniczącą

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Specjalna WKM na 150-lecie Warszawskich Tramwajów Konnych
Specjalna WKM z okazji 150-lecia Warszawskich Tramwajów Konnych

Tramwaj konny na ulicy Marszałkowskiej około 1866 roku – taka ilustracja znajduje się na awersie Warszawskiej Karty Miejskiej, przygotowanej z...

Zamknij